Bezpieczeństwo stron internetowych

Skutki ataku hakerskiego na stronie

Brak działań związanych z usunięciem wirusa na stronie może prowadzić do całkowitej awarii strony oraz jej zniknięcia z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Skutki związane z atakiem mogą być jednorazowe, ale w przypadku ponownych włamań mogą negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie www, np. poprzez nałożenie filtrów na domeną.

Dlatego kluczowym działaniem po usunięciu wirusa jest jej ponowne zabezpieczenie przed kolejnym atakiem. Co nas czeka, jeżeli tego nie zrobimy?

Jakie negatywne skutki czekają na zainfekowaną stronę?

Niedziałająca strona – zarówno objawem jak i skutkiem zaatakowanej strony jest przerwa w jej w funkcjonowaniu. Nie musimy tutaj podkreślać, iż to jest jeden najbardziej negatywnych skutków, który może oznaczać kolejne konsekwencje.

Blokada strony przez przeglądarki internetowe i programy antywirusowe – strona może zostać zablokowana przez część popularnych przeglądarek i programów antywirusowych mimo braku przerwy w funkcjonalności samej strony. Uniemożliwi to użytkownikowi wejście na stronę, co zmniejszy szanse sprzedażowe.

Status strony szkodliwej dla Twojego komputera – zainfekowana strona może otrzymać status szkodliwej, informacja ta jest wyświetlana bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Zostaje ona nadana przez Google w celu ostrzeżenia użytkownika przed wejściem na stronę, co może zmniejszyć ruch z wyników wyszukiwania.

Działanie ręczne Google – jednym ze skutków jest nałożenie na witrynę przez Google tzw. kary ręcznej. Może to skutkować nawet usunięciem strony z indeksu wyszukiwarki, przez co pozycjonowanie strony nie będzie skuteczne. Dodatkowo ściągnięcie działania ręcznego może odbyć się tylko poprzez kontakt z Google.

Blokada hostingu – w przypadku ataku, który znacząco wpłynie na zużycie serwera, katalog strony może zostać zablokowany przez hostingodawcę. Spowoduje to całkowite unieruchomienie witryny oraz brak możliwości usunięcia wirusa poprzez zablokowany dostęp do jej zasobów.

Blokada kampanii Adwords – atak wirusa na stronę może spowodować zablokowanie kampanii reklamowych prowadzonych w Google w tym AdWords czy AdSense. Ponowne uruchomienie reklamy zależy od usunięcia wirusa.

Spadki ruchu oraz pozycji – zainfekowana strona traci na wartości w ocenie robotów wyszukiwarek internetowych. To z kolei spowoduje obniżenie jej pozycji, dalej idąc utratę ruchu na stronie a w konsekwencji spadek konwersji i stratę szans sprzedażowych.

Wyciek danych – jednym z możliwych skutków jest wyciek danych. Atak na stronę zwiększa ryzyko utraty wrażliwych danych np. poprzez pobranie bazy danych użytkowników lub klientów.

Utrata plików na serwerze – podczas ataku może dojść do częściowego lub całkowitego skasowania plików na serwerze. W przypadku braku kopii bezpieczeństwa odbudowa serwisu może okazać się niemożliwa.




Formularz kontaktowy

Jeżeli odczuwasz taką potrzebę - skontaktuj się z nami!