Bezpieczeństwo stron internetowych

Jak dbać o bezpieczeństwo strony www

Niestety w dobie 21 wieku każdy serwis, w mniejszym bądź większym stopniu, jest narażony na ataki hakerów. O ile jeszcze jakiś czas temu ofiarami były zazwyczaj duże serwisy banków czy instytucji finansowych, obecnie nawet najmniejsze serwisy małych firm czy osób prywatnych mogą zostać zaatakowane.

 

Jak zatem bronić się przed atakami?

Nie ma gwarancji, iż stosując nawet wszystkie wskazane poniżej porady nasza strona nie zostanie z całą pewnością zaatakowana, natomiast znacznie zwiększy bezpieczeństwo naszej strony www.

Natomiast im mniej luk i więcej działań profilaktycznych, tym większe szanse uniknięcia ataków. Pamiętajmy, że takie działanie wpływa szkodliwie na pozycjonowanie stron internetowych.

 

1. Certyfikat SSL

Jeden z najważniejszych i kluczowych elementów zwiększających bezpieczeństwo witryny, jest wykupienie certyfikatu SSL u wybranego dostawcy. Jest ono praktycznie niezbędne w przypadku sklepów online oraz innych serwisów wykorzystujących systemy rejestracji i logowania.

Protokół SSL, zastosowaniu kluczy symetrycznych i niesymetrycznych, zapewnia bezpieczną transmisję danych, dzięki czemu osoby trzecie nie mają możliwości przechwycenia danych z podsłuchanej transmisji sieciowej.

2. Zaufany hostingodawca

Znalezienie cieszącego się zaufaniem i dobrą opinią w sieci dostawcy internetowego gwarantuje stabilność funkcjonowania serwisu i zdecydowanie mniejsze ryzyko ataku. Ponadto nawet w przypadku potencjalnego ataku, nieodzowna może okazać się pomoc doświadczonego programisty i jego pomoc w usunięciu problemu.

3. Silny login i hasło

Zarówno login i hasło powinno być unikalne i maksymalnie trudne do odgadnięcia dla potencjalnego hakera. Bardzo często podczas ustalania tych danych pojawia się podpowiedź, iż powinny one zawierać przynajmniej 8 znaków, zawierających zarówno małe i wielkie litery, jak i znaki specjalne; nie trzeba dodawać, iż pozostawienie często domyślnych danych dostępowych logowania 'admin' 'admin' prędzej czy później zakończy się z pewnością atakiem.

 

4. Ustawienie ilości błędnych logowań

Bardzo często spotykanym sposobem dostania się do naszej strony jest metoda brute-force. Polega ona wykorzystaniu wszystkich możliwych kombinacji i dzięki temu próbie odgadnięcia poprawnego hasła, co często okazuje się być skuteczne. Wystarczy zastosować tutaj ograniczenie ilości błędnych logować, np. do 3, i mamy pewność że po tylu próbach wpisania niewłaściwego hasła dostęp dla danego adresu IP zostaje tymczasowo zablokowany. Często spotykane rozwiązanie przy internetowych serwisach bankowych, gdzie występująca takie ograniczenia ilości błędnych logowań.

   

Pozostałe dobre zasady bezpieczeństwa strony www oraz ich zabezpieczania na wypadek zainfekowania strony:

  • korzystaj z oprogramowania antywirusowego
  • ogranicz uprawnienia innych do możliwości logowania się i wdrażania modyfikacji w kodzie twojej witryny
  • twórz regularne kopie zapasowe, by mieć możliwość szybkiego przywrócenia serwisu w razie ataku
  • przechowuj kilka kopii zapasowych, dodatkowo na innym serwerze
  • zabezpiecz silnym hasłem swoją domową sieć Wi-Fi
  • stworzenie dwustopniowej weryfikacji

Dbaj o pozycjonowanie witryny! Zabezpieczaj swoją stronę!




Formularz kontaktowy

Jeżeli odczuwasz taką potrzebę - skontaktuj się z nami!